„Terapeutyczny Ogród Zmysłów” – Fundacja follow Me rusza z niesamowitym projektem
Fundacje charytatywne w Polsce prześcigają się w pomysłach, wszystko tylko po to, by zdobyć środki na pomoc małym i dużym potrzebującym. A jest komu. Niepełnosprawność, choroby, wykluczenie społeczne, kataklizmy, działania wyniszczające otoczenie i życie człowieka zbierają coraz większe żniwo. Jednak największe wyzwanie mają przed sobą fundacje charytatywne działające na rzecz dla dzieci z niepełnosprawnościami.
– Kiedy patrzy się na codzienną walkę najmłodszych, z żalu miękną serca nawet najtwardszych charakterów. Ból i cierpienie nie powinny iść w parze z okresem dzieciństwa – mówi Iwona Paszkiewicz, prezes fundacji follow Me.– Organizacje charytatywne, szczególne fundacje dla dzieci starają się walczyć z tą niesprawiedliwością. Każdego dnia wolontariusze ruszają z przyjacielsko wyciągniętymi dłońmi. Jednak sama praca w fundacji to za mało. Potrzebujemy wsparcia z zewnątrz, szczególnie tego finansowego.
Jak podkreśla prezes, follow Me to fundacja non profit, czyli działająca na rzecz publicznego dobra, bez kierowania się na osiągnięcie zysku. A takie organizacje pomagające dzieciom mają najtrudniej. Bowiem fundacja follow Me wciąż szuka środków finansowych, dzięki którym ukończy realizację niesamowitego projektu „Terapeutyczny Ogród Zmysłów” dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Liczy się każdy grosz.
To fundacja działająca na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami ma świetny plan działania
– Zanim opowiem o „Terapeutycznym Ogrodzie Zmysłów”, zacznę od sytuacji w naszym kraju. Fundacje pomagające dzieciom w Polsce mają mnóstwo pomysłów. Jednak ich realizacja napotyka na bariery, najczęściej związane z zebraniem środków finansowych na pomoc najmłodszym – opowiada prezes follow Me.– My jako organizacja działająca na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami zwracamy uwagę na terapię podopiecznych poprzez wykorzystanie zmysłów. A środki dotąd pozyskujemy w tradycyjny sposób oraz nowoczesny czyli drogą internetową.
Specjalnie na potrzeby projektu została stworzona strona internetowa www.wspieram.followme.edu.pl. Promuje ją nawiązujący do projektu hashtag #wspieramzserca. W treściach znalezionych w witrynie można przeczytać o koncepcjach zrealizowanych i jakie ma w planach fundacja pomagająca dzieciom. Na plan pierwszy wysunięte są dwa działania: „Centymetry szczęścia” (związane z „Terapeutycznym Ogrodem Zmysłów” – flagowym konceptem fundacji dla niepełnosprawnych) oraz kampania społeczna „Nie oceniaj, spróbuj zrozumieć” emitowana przez wszystkie kanały TVP.
Wspieram z serca – zmysły i siatka z piłkochwytów
Nie tylko pracownicy fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych, ale też i osoby zajmujące się psychologią oraz edukacją wskazują, że najlepszą formą rozwoju jest ta, wykorzystująca zmysły. Dzięki temu osoba szybciej uczy się i zaczyna sprawniej funkcjonować w otaczającym ją świecie. Wykorzystuje to też fundacja pomagająca dzieciom – follow Me.
„Terapeutyczny Ogród Zmysłów” to miejsce, w którym dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hucie będą mogły się rozwijać. Młodzi ludzie, poruszający się na wózkach, cierpiący na autyzm oraz inne zaburzenia i choroby znajdą tam coś dla ducha, ciała i umysłu. Będą mogli sadzić warzywa, pielęgnować je, a na koniec zachwycać się ich smakiem. Kontemplacja przyrody ma za zadanie rozbudzić wszystkie ich zmysły. To jednak nie wszystko.
Tuż obok grządek i stanowisk ogrodniczych znajdować się będą inne niesamowite atrakcje. Aby umożliwić najmłodszym korzystanie z nich, fundacja działająca na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami followMe wciąż szuka darczyńców, którzy podążą za promującym działania przekazem – Wspieram z serca. Obecnie potrzebna jest pomoc dzieciom w postaci budowy boiska.
„Centymetry szczęścia”
W ramach projektu „Terapeutyczny Ogród Zmysłów” dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hucie dostały zmodernizowane boisko. Będą na nim mogły aktywnie spędzać czas. Boisko jest już niemal w pełni funkcjonalne – brakuje na nim tylko ogrodzenia, które ułatwiłoby korzystanie z niego dzieciom niepełnosprawnym. Sprawność ruchowa wielu z nich nie zawsze jest wystarczająca, by panować nad piłką. W odpowiedzi na Ich specjalne potrzeby, Fundacja follow Me wpadła na pomysł otoczenia boiska siatką piłkochwytów.
Chcemy kupić i zamontować 160 metrów bieżących siatki piłkochwytów o wysokości 5 metrów. Koszt 1 centymetra bieżącego to 2,5 zł. Za każdą, nawet najmniejszą wpłatę, będziemy bardzo wdzięczni, bo każda to kilka centymetrów szczęścia więcej.
„Centymetry Szczęścia” są pomysłem, który pomoże młodym sportowcom żyć aktywnie. Teren będzie przystosowany do każdej niepełnosprawności ruchowej, zapewniający bezpieczeństwo podopiecznym, a do tego otoczony piłkochwytami.
– Chcemy kupić, a następnie zamontować aż 160 metrów siatki piłkochwytów. Wysokiej, bo mającej aż 5 metrów– mówi Iwona Paszkiewicz.– Każde wpłacone 2,5 zł to 1 cm ogrodzenia. Myślę, że jest to niewielka kwota, którą może wpłacić każdy, decydując ile centymetrów ogrodzenia chce ufundować. Z takiej metody finansowania korzystają kolejne fundacje w Polsce. Nic dziwnego, bo gdy Kowalski lub Nowak podejmują decyzję: „wspieram z serca”, robią to dobrowolnie, bez żadnego przymusu.
Fundacja dla dzieci z autyzmem przygotowała kampanię społeczną
Fundacja follow Me nastawia się również na pomoc dzieciom cierpiącym na autyzm oraz uświadamianie społeczenstwa, że takie osoby są wśród nas i tak naprawdę niczym się od nas nie różnią, tak samo potrafią kochać, czuć i tak samo potrzebują obecności, bliskości i uwagi drugiej osoby. Zaburzenie dotyka mnóstwo osób. Stając się obojętni wobec potrzebujących, krzywdzimy ich oraz siebie.
W tym celu powstał spot społeczny, w którym fundacja wskazuje na obowiązkowe zainteresowanie i pomoc dla dzieci z autyzmem. Krótki film ukazuje sytuację w sklepie spożywczym. Mały chłopiec płacze, a zmęczeni jego krzykami klienci narzekają: „Mogłoby już przestać”. Okazuje się, że jest to dziecko cierpiące na autyzm.
Materiał ma uświadomić odbiorcom, że autyzm jest kłopotliwy i należy rozumieć ludzi cierpiących na te zaburzenie. Wyciągnięcie przyjaznej ręki, które potrafi zdziałać cuda, kosztuje tylko zmianę postrzegania drugiej osoby.
Fundacja dla niepełnosprawnych follow Me liczy na Państwa pomoc
Osoby zainteresowane pomocą finansową, rozwijającą działania follow Me, mogą to zrobić przelewem tradycyjnym na numer konta: 56 1020 4317 0000 5102 0404 3345 (PKO Bank Polski). Mogą też wpłacić pieniądze za pośrednictwem strony internetowej www.wspieram.followme.edu.pl lub przekazać 1% podatku (KRS: 0000603681).
Darczyńcy posiadający: kostkę brukową, cement, farby, artykuły hydrauliczne, rośliny, ziemię, sadzonki drzew i krzewów, nasiona oraz inne akcesoria budowlano-ogrodnicze proszeni są o kontakt z fundacją follow Me pod numerem telefonu: 734 450 715